wersja językowa


Kontakt


Jaskinie solno - jodowePolanica - Zdrój
 • 535-855-247

Duszniki - Zdrój
 • 74-866-00-63

Kudowa - Zdrój
 • 74-868-04-81

Centrum Mikroklimatu Morskiego - Jaskinie Galos.

Mieszkańcy Polski, poza szczęśliwcami znad morza, są narażeni na rozrastanie się tarczycy. Ludzie cierpiący na niedoczynność tarczycy są ociężali, ospali, mają skłonności do otyłości. Jaskinie Galos są wykonane z soli z Morza Czarnego, która zapewnia morski mikroklimat. Dlatego też Zespół Uzdrowisk Kłodzkich rozszerzył zakres usług o jaskinię solno-jodową, dzięki której, także w górach, można będzie uzupełnić niedobór jodu.

Jaskinia solna "Galos" zbudowana jest z bloków solnych wytwarzanych na Krymie. Tam też powstały za czasów władzy radzieckiej pierwsze jaskinie. Profesor Władimir Strojewski długo pracował nad technologią , aby uzyskać zalety klimatu morskiego, a wyeliminować jego wady. Powietrze uzdrowisk ze słonymi źródłami lub wodami zawiera bowiem dużo wilgoci w powietrzu, co w wielu przypadkach jest niewskazane, a nawet szkodliwe. Przez dziesiątki lat na Krym jeździła tylko władza. Teraz profesor sprzedał patent. Firma Everet z Krymu tworzy według jego patentu jaskinie w Polsce. Powstało ich już 15. Sól kamienną, wydobytą z ziemi, uważa się za martwą. Najcenniejsza jest właśnie morska. Powstaje latami: wprowadza się wodę morską do płytkich bajor i wystawiana na działanie słońca. Krystalizująca się sól zawiera w sobie jego energię, jest żywa i ma skondensowaną siłę leczniczą. Jaskinie "Galos" zbudowane są z solnych cegieł, którymi wyłożono ściany, sufit i podłogę. Sól paruje, uwalniając cenne dla zdrowia mikroelementy. Powietrze jest nasycone cząsteczkami jodu, magnezu żelaza, wapnia i potasu. Podłogi są podgrzewane, a przed każdym seansem ściany jaskini przedmuchuje się silnym strumieniem powietrza, by zmusić sól do intensywniejszego parowania. Mikroelementy występują tu w kilkakrotnie wyższym stężeniu niż nad morzem. Każdy oddech dostarcza wartościowych składników. Nawet temperatura jest dobrana optymalnie dla ludzkiego organizmu.

Jaskinia Galos to miejsce pełne uroku. Kryształy soli odbijają światło, z sufitów zwieszają się solne sople. Niezwykły nastrój potęguje oświetlenie: z małych lampeczek w kształcie muszli sączy się rozproszone światło, także w każdym kąciku rozbłyskują bryłki soli. Mikroklimat panujący w jaskini sprzyja odprężeniu, jest polecany osobom znerwicowanym i przemęczonym. Sól jonizuje ujemnie powietrze, co sprzyja zdrowiu. W jaskini stoją wygodne rozkładane fotele, które można dostosować do indywidualnych upodobań. Można także posłuchać muzyki relaksacyjnej lub odgłosów natury- śpiewu ptaków. Seans relaksacyjny trwa 45 minut. Zamiast leżeć w fotelu można także zdecydować się na akupresurowy spacer. Wokół foteli rozsypana jest gruboziarnista sól, po której można w specjalnych foliowych bucikach pochodzić. Kryształki soli znakomicie masują punkty akupresurowe, poprawiając krążenie i ogólną kondycję ciała.


Czyste zjonizowane powietrze w Jaskini Galos pozwala polepszyć kondycję zdrowotną i korzystnie wpływa na:

 • alergię, astmę, chroniczne zapalenie oskrzeli, przewlekłe zapalenie płuc i oskrzeli,
 • tarczycę, która produkuje hormony odpowiedzialne za przemianę materii w całym organizmie,
 • wszelkie dolegliwości uczuleniowe,
 • schorzenia przewodu pokarmowego : choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy, nieżyty żołądka, nietypowe zapalenie jelita grubego i choroba Crohn'a,
 • schorzenia sercowo-naczyniowe: niewydolność krążenia, stany pozawałowe, nadciśnienie,
 • schorzenia dermatologiczne: łuszczyca, zapalenia skóry,
 • dysfunkcja wegetatywnego układu nerwowego : zaburzenia krążenia uwarunkowane naruszeniem wyższych poziomów regulacji aktywności naczyniowej, zaburzenia ruchów jelita grubego,
 • nerwice i stany nerwicowe powstałe w wyniku przewlekłych schorzeń chronicznych i przemęczenia.

Pobyty w jaskini solno-jodowej są zdecydowanie niewskazane dla osób z nadczynnością tarczycy i uczulonych na jod. Natomiast poleca się je kobietom w ciąży, które mają duże zapotrzebowanie na jod.
Dla mam z małymi dziećmi proponuje się zajęcia "śpiewające" - ponieważ podczas śpiewu wciągamy więcej powietrza w płuca. Mama i dziecko otrzymują kasetę i razem śpiewają. 1 seans w jaskini to tak, jakbyśmy spędzili 3 dni nad morzem!

 


Polska Grupa Uzdrowisk Polska Grupa Uzdrowisk
Staropolanka Staropolanka
Facebook